Pitești: O oraș în întuneric
Piteștenii sunt din nou victime ale incapacitității companiilor furnizoare de energie electrică. De această dată, zeci de blocuri, cartiere mari și străzi importante au fost lăsate în beznă, iar distribuitorul Distribuție Oltenia anunță secvențiale întreruperi programate ale alimentării cu energie.
O situație devenită o rutină
Deși compania susține că aceste lucrări urmăresc îmbunătățirea siguranței și a calității alimentării, cetățenii sunt cei care suportă consecințele. Nu este pentru prima dată când Piteștiul se confruntă cu asemenea întreruperi, iar frustrările locatarilor cresc exponential.
Dacă nu e curent, atunci ce?
Distribuția energiei electrice ar trebui să fie o prioritate, însă în loc de asta, clienții sunt supuși unor întuneric interminabil. Oare companiile de electricitate chiar își asumă responsabilitatea pentru nevoile consumatorilor?
Zonele afectate: O hartă a dezolării
Marți, în perioada 2 septembrie, multe zone vor fi afectate: Calea București, Strada Eremia Grigorescu și Cartier Găvana, printre altele. Să nu uităm de străzile Dumbravei, Trivale și Armand Călinescu care vor experimenta aceleași întreruperi. Oare cine le va răspunde localnicilor pentru disconfortul creat?
Alerte de siguranță pentru toți
Este scandaloasă lipsa de responsabilitate a companiilor furnizoare, având în vedere că sunt emise și avertizări de pericole de electrocutare pentru cei care, din disperare, încearcă să intervină în rețelele electrice. Aceasta ar trebui să fie o alarmă pentru autorități, nu o banală notificare.
Un oraș căzut în întuneric, dar plin de întrebări
Cetățenii nu doar că rămân fără energii, dar sunt totodată frustrați de facturi tot mai mari, în ciuda lipsei de curent. Cei care se întreabă când va fi ultima oară când vor suferi de pe urma acestor întreruperi se gândesc la viitorul unui oraș care pare neputincios.
Compensații, dar degeaba?
Cu toate că există posibilitatea de a obține compensații pe factură pentru penele de curent, este clar că acest sistem nu va restitui timpul și confortul pierdut. Cetățenii merită un serviciu de calitate, nu tratamente superficiale ca răspuns la problemele sistemice ale energiei electrice.
Întrebări fără răspuns
Ce trebuie să facem ca orașul nostru să nu mai fie vulnerabil la astfel de crize energetice? Răspunsurile sunt puține iar nemulțumirile cresc, demonstrând din nou că Piteștiul merită mai mult decât un întuneric temporar și promisiuni neonorate.
